A Berecki Református Missziói Egyházközség az egyházkerület legfiatalabb egyházközségei közé tartozik. Kezdetben, az 1900-as évek elején, Bereck fiókegyház volt, az egyházközséget alkotó falvak a gyergyói szórvány legkeletibb települései voltak.
1922 február 22-én a Kézdi Egyházmegye vezetősége úgy döntött, hogy önálló egyházközséggé szervezi a Bereck környéki szórványokat. 19 falu tartozott az így megszervezett egyházközséghez: Szentkatolna, Kézdiszentlélek, Kézdiszentkereszt, Bélafalva, Esztelnek, Kurtapatak, Almás, Lemhény, Oroszfalu, Sárfalva, Ozsdola, Nyújtód, Bereck, Kézdimartonos, Ojtoz, Csomortán, Bereck, Szászfalu, Sósmező, összesen 306 lélek.
Az egyházközség első lelkipásztora Szabó Jenő nyugalmazott kézdivásárhelyi lelkipásztor volt. Utódai: Sebestyén Kálmán, Dénes Balázs.
Kezdetben az egyházközségnek egy temploma volt Oroszfaluban. 1876 szeptember 16-án szentelték fel és vették használatba.
1956 július 1-én nevezték ki Szép Ödön lelkipásztort az egyházközség állandó lelkészévé. Az ő érdeme volt a gyülekezeti élet megszervezése. Szép Ödön több, mint négy évtizedig végezte a lelkipásztori szolgálatot, munkája nagyon nehéz volt, az ő idejében az egyházközség területén tíz faluban volt istentisztelet.
1958 július 1-én Bereckben az egyházközség megvásárolta a Jancsó Sámuel házát, ahol imaház létesült. 1977-ben a legsürgősebb munkálatokat elvégezték, a tetőszerkezetet átalakították, zsindely helyett cseréppel fedték be a házat. 1984-ben árvíz rongálta meg, később feljavították.
Párhuzamosan zajlott az oroszfalvi templom tetőszerkezetének javítása, hisz az 1977-es földrengés és az 1984-es árvíz azt is alaposan megrongálták. 1984 júniusában sikerült befejezni a templom renoválását, azóta együtt használják a római-katolikus és református hívek istentiszteleti célra.
1998-tól, Szép Ödön nyugdíjba vonulása után új lelkipásztor, Beke Tivadar került a gyülekezet élére, aki rendszeresítette a szolgálatokat, hűséggel végezte a lelki munkát.
2000-ben Lemhényben lelkészi lakást adományozott az egyházközségnek Ütüs Vilma, aki Zaboláról származott, és utód nélkül halt meg.
2003-ban alakította ki az egyházmegyei tanács a jelenlegi egyházszervezetet, az egyházközséget két részre osztotta, létrehozva a Karatnai Missziói Egyházközséget.
A Berecki Missziói Egyházközséghez jelenleg a következő települések tartoznak: Bélafalva, Esztelnek, Kurtapatak, Csomortán, Almás, Lemhény, Ojtoz, Bereck, Kézdimartonos, Nyújtód, Szászfalu, Ozsdola, Sárfalva, Oroszfalu.
2006-ban került a gyülekezetbe Raff Róbert lelkipásztor. Rövid időn belül gyerekszolgálat, ifjúsági munka indult be. Minisztériumi és helyi önkormányzati támogatással sikerült felújítani az oroszfalvi templomot, folyamatosan újult és szépült a lemhényi, illetve a berecki imaház.
2012-ben amerikai támogatással létrejött a Manna Keresztény Egyesület, a gyülekezet intézményes szeretetszolgálataként, amely 5 évig működött együtt a gyülekezettel. Ezalatt széleskörű szeretetszolgálat működött: anyaotthon, napközi foglalkozások, családsegítés, özvegyek, árvák támogatása.
Jelenleg 6 településen van istentisztelet havonta egyszer, három helyen bibliaórák zajlanak. Az oroszfalvi templom vált a tevékenységek központi helyévé, itt hetente van imaóra, vasárnap este bibliaóra, gyerekprogram.
A szórványgyülekezet lélekszáma 310 körül van.
Hálásak vagyunk Istennek minden eddigi áldásáért!
2006 augusztus 15-tôl szolgál a gyülekezetben Raff Róbert lelkipásztor. A lelkész kezdetben Lemhénybôl járt ki Bereck, Ojtoz, Martonos református közösségeibe istentiszteletet tartani, jelenleg Kézdivásárhelyen lakik, a gyülekezet által bérelt lakásban.
Mivel Martonosban 3 nyilvántartott tagja van a gyülekezetnek, a martonosi híveket autóval Bereckbe szállítja a lelkipásztor, nincs helyben istentisztelet. Ojtozban 15 református van, családoknál gyûlnek össze a gyülekezet tagjai, havonta egyszer.
Bereckben az imaházban zajlanak az istentiszteletek, szintén havonta egyszer, minden hónap második vasárnapján 10 órakor, illetve ünnepeken elsô ünnepen 10 órakor. A gyülekezet 30 tagot számlál, emellett vannak olyan reformátusok is, akik nem beiratkozott tagjai a gyülekezetnek, de Bereckben laknak, így a berecki reformátusok számát nem tudjuk pontosan meghatározni.
2006-tól a gyülekezet, Ferentzi László fôgondnokkal az élén, nagy hangsúlyt fektetett az imaház külsô-belsô javítására, karbantartására. Sikerült a vizet bevezetni, konyhát, fürdôszobát kialakítani, az imatermet felújítani, az elôszobát, raktárhelyiséget rendbetenni, illetve fásszínt építeni. Ezen a téren köszönettel tartozunk a berecki önkormányzatnak a rendszeres anyagi támogatásért, illetve vállalkozóknak, magánszemélyeknek, akik anyagilag, vagy munkával járultak hozzá az imahàz szebbé tételéhez. Folyamatosan megújul az imaház külseje is, sikerült nyílászárókat cserélni, a kerítést, székely kaput gondosan karbantartja a Toro Impex kft, akinek sok más mellett az imaház homlokzatának feújítását is köszönhetjük.
2006 óta az istentiszteletek és a január-februári imahetek mellett több jelentôsebb rendezvény zajlott kis gyülekezetünkben. 2007-ben a helyi mûvelôdési házban került sor a szórványgyülekezet elsô szórványtalálkozójára, ahol több, mint kétszázan vettek részt, többek között Kató Béla jelenlegi püspök, illetve Szôcs László, akkori esperes. Felléptek a református kollégium diákjai, a kovásznai kamarakórus, s a berecki iskola tanulói.
2012 júliusában szintén a mûvelôdési otthonban egyházmegyei gyereknapra került sor, ahol körülbelül 200 gyerek vett részt, Maksától Szentlélekig.
2017-ben, a reformáció 500. évfordulója alkalmából, jelképes jelentôségû eseményre került sor imaházunk udvarán, október 21-én. A Juhos Gábor maratoni futó és Bardócz Csaba ikafalvi lelkipásztor által szervezett Reformaraton nevû rendezvény befejezô mozzanatának lehettünk házigazdái, amely Wittembergbôl indult el, és amely során a két szervezô több héten keresztül , szinte az egész magyar nyelverületre, futva, autózva, elvitték Luther Márton 95 tételét magyarul, különbözô helyekre függesztve ki azt. A maraton utolsó állomása jelképesen a berecki kis közösség imaháza volt, mivel ez a legkeletibb pont, ameddig a reformáció magyar nyelvterületen a 16. században eljutott. Ez alkalommal emléktáblát avattunk Soli Deo Gloria 500 (Egyedül Istené a dicsôség) felirattal, és emlékfát ültettünk.
A kisszámú gyülekezet tagjai hittel, reménységgel, szeretettel gyûlnek össze havonta imádkozni, Istent tisztelni. Érezzük, hogy a közösségben megtartó erô van, itt emlékezhetnek a más vidékekrôl ideköltözött reformátusok szülôföldjükre, megelevenednek a gyerekkori templomi élmények, különbözô családi események, amelyek Isten házához köthetôek. Természetesen odafigyelünk arra is, hogy a hozzánk ellátogató más felekezetûek is megtapasztalják vendégszeretetünket, sok áldott alkalmat éltünk és élünk meg a minket befogadó és elfogadó római-katolikus testvérekkel közösségben.
A 20. Század elejéig nincsenek pontos adataink a lemhényi reformátusok életéről. A környékbeli reformátusokból alig 1922-ben szerveztek önálló egyházközséget, addig nem tudunk arról, hogy szervezett istentiszteletek lettek volna a szórvány területén. Valószínű, hogy az erre a területre költözött református háziasszonyok, hivatalnokok, katonák, tanerők, kereskedők a kézdivásárhelyi templomba jártak be ritkán úrvacsorázni, istentiszteleten részt venni. A lemhényi reformátusok sorsát így csak 1922-től követhetjük nyomon.
A Berecki Missziói Református Egyházközség megalakulásától a 90-es évekig a következő református személyek éltek Lemhényben a halotti anyakönyvek tanúsága szerint: Tóth István rendőr, felesége Opris Margit, lánya Erzsébet, Illyés Istvánné Szőcs Anna, bánffyhunyadi származású 1950-ben halt meg, Veres György tisztviselő, 1968, Márton Julianna 1977-ben halt meg, Bodó Marcella, Bodó Marcella-Róza, 1977 ill. 1978, Dombi Gábor, Gyergyai Ida 1987, Sebestyén Rózália 1988, Lukács Zsuzsánna, Incze Ida, 1993, Réti Margit, 1997.
A kommunizmus idején Szép Ödön lelkipásztor végezte a szolgálatot a szórványban 1954-től 1998-ig. Ebben az időszakban a lemhényi reformátusok Bereckbe jártak istentiszteletre, mai napig emlegetik azokat az élményeket. Ez idő alatt Lemhényben nincs tudomásunk arról, hogy valakit reformátusnak kereszteltek volna.
A változás 1998-ban történt, amikor a csernátoni származású Beke Tivadar került a szórványba lelkipásztornak. A székelyekre jellemző szívóssággal és következetességgel szervezte meg az egyházközséget, minden településen istentiszteleti helyet szervezett. Lemhényben kezdetben a régi polgármesteri hivatal egyik termében kapott helyet az istentisztelet. Ide jártak a felsőlemhényi egyzháztagok is. Az akkoriban még Lemhényhez tartozó Almásban külön istentiszteleti helyet szervezett, a néhai Kelemen Lajos házában.
1998-2006 között 20 körül volt a reformátusok száma Alsólemhényben, és kicsivel több Felsőben.
Egy idő után Felsőlemhényben külön istentiszteleti hely szerveződött, kezdetben Veress Ilona, majd Sárkány Jolán házánál.
A reformátusok között meg kell említenünk Bordi János gázszerelő mestert, akinek úgy a község, mint a református közösség sokat köszönhet. Ez az egyszerű származású mesterember ismeretségét felhasználva, többedmagával megszerezte az engedélyeket a földgáz bevezetéséhez Alsólemhényben. Sajnos hirtelen hunyt el fiatal korban.
Szintén említésre méltó Ütüs (Szász) Vilma bábaasszony, aki amellett, hogy gyerekek tucatjait segítette életre, 2000-ben, férje halála után, gyermektelen lévén, a református egyházközségnek adományozta házát. A szép régi parasztházat Beke Tivadar újíttatta fel holland és helybéli segítséggel. Az istentiszteletek azóta ebben a házban zajlanak. Ütüs Vilma 2003-ban hunyt el, sírját az egyházközség gondozza, egykori háza udvarán kopjafát állítottunk emlékére.
2006-ban Beke Tivadart Zabolára választották meg lelkipásztornak, helyébe a dési származású Raff Róbertet helyezte a szórványba Pap Géza püspök. Még ebben az évben sikerült az ivóvizet és központi fűtést bevezetni a lelkészi lakásba, a parókiára.
A kedvező politikai körülményeknek köszönhetően az egyházközség lassacskán visszakapta egykori oroszfalvi földterületeit, és ezek bérbeadása után anyagilag megszilárdult. Igy elkezdődhetett a lelki építkezés. A munka a reformátusok pontos feltérképezésével kezdődött, és kiderült, hogy kb. 60 református él Lemhényben. 2007-ben már imahetet szerveztünk a polgármesteri hivatal tanácstermében, aminek nagy sikere volt, a helybéli római-katolikusok és adventisták is nyitottak voltak az együtt imádkozásra. Egy-egy estén még százan is voltunk. Az imahétnek hagyománya lett, minden év februárjában megszervezzük.
2008 nyarán a helyi tanács és iskola támogatásával országos IKE (Ifjúsági Keresztyén Egyesület)- találkozóra került sor Lemhényben, amelyen több, mint 150 református fiatal vett részt, az ország minden részéből.
A 65 református lélek és a kb. 60 lemhényi adventista hívő jelenleg egy olyan protestáns tömböt képez Lemhényben, amely a község lakósságának kb. 10 százalékát teszi ki.
Perspektivikusan elmondhatjuk, hogy valószínű, hogy sohasem lesz Lemhény lakossága számottevően protestáns, de mindig lesz egy olyan protestáns közösség, amely remélhetőleg kovászként fog hatni a község lelki életére.
Az oroszfalvi templom a kézdivásárhelyi református hívek adakozásából épült, a kézdivásárhelyi templom tornyának felépítése után megmaradt anyag felhasználásával.
1876. szeptember 16-án szentelték fel és vették használatba. Kezdetben az istentiszteletet hallgató gyülekezet nagyobb része a vásárhelyi gyülekezet tagjaiból tevődött össze. Az első lelkipásztor a nyugdíjas Szabó Jenő volt. Kialakult szokássá vált az ünnep másodnapi úrvacsoraosztás, erre a módosabbak lovaskocsin érkeztek.
1922-ben az oroszfalvi leányegyházat hozzácsatolták az ekkor alakult Berecki Körlelkészséghez, így a templom is átkerült az új egyházközség tulajdonába.
1940-ben földrengés rongálta meg a templomot, a missziói egyházat segítő baráti kör javíttatta ki.
A II. Világháború alatt a németek a templom tornyát szétlőtték, a felszabadító orosz hadsereg több héten át a templomot istállónak használta, orgonáját szétszedte.
1946 nyarán Szép Róbert főgondnok saját költségén állíttatta helyre a templom belsejét, és tette újra alkalmassá istentisztelet tartására. A templom külseje még sokáig magán hordozta a háború okozta sebeket.
1968-ban sikerült a templom födélzetét megjavítani.
1970-ben az árvíz újabb károkat okozott, több mint egy méteres víz áztatta a falakat.
1971- ben általános belső és külső javítás történt.
1977-ben a földrengés súlyosan megrongálta az alig hat évvel azelőtt kijavított templomot, a mennyezet beszakadt, a leomló gerendák összetörték a szószékkoronát, az úrasztalát, padokat. A torony is ledőlt, és a falu egyetlen harangja 14 hónapig elhallgatott.
Az eredeti torony helyett Csatlós Huba tervezőmérnök Kós Károly stílusát követve új tornyot tervezett, amely mai mai napig is áll.
1984-ben Czirják Árpád akkori római katolikus esperes kérésére a templomot „megközösítették”, azóta hetente zajlik szentmise a templomban, és így Erdély ökumenikus használatú tempomainak sorába lépett.
1984 június 24-én került sor a templomban lezajlott legjelentősebb eseményre, amikor ökumenikus hálaadó ünnepséget szerveztek, református és római katolikus magasrangú egyházi képviselők jelenlétében.
1988-ban állították fel a székelykaput és a kerítést.
2007-ben a hívek adakozásából újabb általános javítás kezdődött.
Befejezésül Szép Ödön egykori lelkipásztort idézzük: „Évszázados történetében elszenvedte két világháború viharát, természeti csapások sorozatát (árvíz, földrengés), de áll a mai napig és hirdeti Isten megtartó kegyelmét és erejét, Felső Háromszék utolsó (legkeletibb) református templomaként”.
We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.